Güncel

BİST100 endeksi

 

Kayna

Küresel piyasalar haftaya yön arayışı ile başlarken,  10 büyükelçinin Türkiye karşı ortak bildiri yayınlaması sonrasında BİST100 endeksi geçtiğimiz güne negatif başladı. Seans içerisinde kur etkisinin hissedilmediği günde, hisse bazlı hareketler ön plana çıkarak, BİST100 pozitife yöneldi. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet edeceğini duyurması sonrasında endekste alımlar hızlandı. Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesi, konsolosluk memurlarının kişisel dokunulmazlığına yönelik açıklamalar içerdiğini belirtelim. Benzer açıklamalar var Kanada ve Hollanda cephesinden de geldi. Büyükelçi gerginliğinde tansiyonu düşüren açıklamalarla birlikte endeks günü pozitif tamamladı.
Dolar küresel piyasalarda değer kaybetse de iç dinamiklere bağlı olarak Dolar / TL rekor tazeledi. Özellikle 23 Eylül’deki 100 baz puanlık faiz indirimi kararı ardından 9,00 TL seviyesinin üstüne çıkan Dolar / TL, geçtiğimiz hafta yapılan PPK’dan beklentilerin üstünde 200 baz puan indirim çıkmasıyla 9,50 seviyesini görmüştü. Sonrasında Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye’yi ‘kara para aklama’ ve ‘terörizmin finansmanı’ ile mücadele konusunda ‘yeterince çaba göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’ye aldıklarını duyurması Dolar / TL 9,65 ile rekor kırmıştı.  Bu haftaya ise 10 büyükelçi haberi etkisiyle Dolar / TL’de rekorla başlandı. ABD, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç ve İsveç’ten 10 büyükelçi’nin Türkiye’ye karşı ortak bir bildiri yayınlamasının ardından gerçekleşen gelişmeler sonrasında Dolar / TL 9,85’i test etti. Sonrasında ise kur, gelen olumlu haberlerle 9,59’a kadar geriledi.

İmalat sanayisi genelinde Kapasite Kullanım Oranı Ekim’de bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak %78 seviyesine geriledi. Aynı dönemde mevsimsel etkilerden arındırılmış Kapasite Kullanım Oranı da 0,3 puan düşüşle %77,5’e indi.

Merkez Bankası’nın açıkladığı İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi verilerine göre, Reel Kesim Güven Endeksi Ekim’de bir önceki aya kıyasla 3,8 puan azalarak 109,6 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi ise e 2 puan azalarak 111,3’e geriledi.

 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu