Güncel

BİST100 endeksi

 

 

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 29 Ekim Bayramı arifesi nedeniyle yurtiçi piyasalarda yarım gün işlem gerçekleşti. Piyasalar TCMB’nin yılın son Enflasyon Raporu’na odaklandı. TCMB Enflasyon raporunda enflasyon tahminlerini yükseltti. Buna göre 2021 enflasyon tahmini %14,1’den %18,4’e çıkarıldı. 2022 yıl sonu enflasyon tahmini ise %7,8’den %11,8’e yükseltildi. 2023 yılı enflasyon tahmini ise %7,00 olarak belirlendi. TCMB Başkanı  Kavcıoğlu, cari dengeyi sağladığı noktada Türkiye ekonomisinin finansal istikrarı sağlamış olacağını söyledi. Kavcıoğlu, cari açığı kapamayı dövizdeki yükseliş ile sağlama hedefi olmadığını, cari denge sağlandığında kur üzerindeki baskının azalacağını belirtti. Enflasyonun yukarı yönlü revizesi ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun “Bir kur hedefi ya da kura müdahale şeklinde bir şeyimiz yok. Serbest piyasa koşulları içinde kur kendi dengesini bulacaktır.” ifadesi ardından Dolar / TL 8,62’yi test etti.
BİST100 endeksi tarafında ise güçlü bilançolar ile hisse bazlı hareketlerin ön planda olduğu işlem günü geride kaldı ve endeks günü hafif alıcılı tamamladı. Bu hafta yurtiçi piyasalar, 3 Kasım’daki Ekim ayı TÜFE verilerine odaklanacak.

Yurtiçi yerleşikler geçtiğimiz hafta 103 milyon dolarlık hisse, 103 milyon dolarlık DİBS ve 16,1 milyon dolarlık ŞBS sattı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, bir önceki hafta 234 milyar 517 milyon dolar olan yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 22 Ekim ile sona eren haftada 52,8 milyon dolar azaldı.

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Banka faiz oranlarını sabit tutarken, pandemi alım programını da 1,85 trilyon euroda bıraktı. Kararın ardından basının karşına geçen AMB Başkanı Lagarde yüksek enflasyon aşamasının beklenenden uzun süreceğine vurgu yaptı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu