Güncel

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Artan enflasyon endişeleri paralelinde tahvil faizlerindeki yükseliş nedeniyle hafif satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, belirginleşen enflasyon endişeleri sonucunda tahvil faizlerinde devam eden yükseliş sebebiyle hafif satıcılı seyir izledi. Piyasalardaki görünümde, enflasyonda 2022’de beklenen normalizasyon öncesinde verinin yılın ilk yarısında da yüksek seviyelerini koruyacağı yönündeki görüşler etkili oluyor. Ayrıca, enflasyondaki yapışkan unsurların ilerleyen süreçlerde ılımlı tonda da olsa varlıklarını sürdürecekleri yönündeki endişeler de piyasalardaki temkinlilikte rol oynadı. Söz konusu gelişmeler çerçevesinde artan enflasyon endişeleri sebebiyle ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,60 seviyesini aşarken, VIX endeksi 16 seviyesi civarında sakin seyir izledi. Nasdaq endeksi %0,04 düşüşle 15.853,80 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi yatay seyirle 4.682,81 seviyesinden kapandı. Dow Jones endeksi ise %0,04 değer kaybıyla 36.087,45 seviyesinden günü tamamladı. Küçük ölçekli şirketleri içeren Russell 2000 endeksi ise %0,64 düşüşle 2.396,35 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise pozitif seyir hakim. Özellikle dün gerçekleşen Biden-Xi zirvesinden yükselen olumlu söylemler piyasalardaki görünümün temelini oluşturuyor. Taraflar zirvede, iki ülke ilişkilerini istikrara kavuşturmayı hedeflediklerini ve büyük atılımlar işbirliği ihtiyacı duyduklarını ifade ettiler. Zirvenin başında Biden, iki ülke arasındaki rekabetin çatışmaya dönüşmemesini sağlamakla yükümlü olduklarını ifade etti. Görüşmeden gelen olumlu mesajlar sonrası yuanda değer kazançlarının öne çıktığını takip ediyoruz. ABD vadeliler cephesinde ise bu sabah yatay pozitif seyir hakim. Bugün ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretimi verilerine ek olarak ithalat ve ihracat fiyatları verileri izlenecek. Perakende satışlar Ekim ayı verisinin manşet ve çekirdek bazda aylık olarak sırasıyla %1,3 ve 0,7 artışlar kaydetmesi bekleniyor. Sanayi üretimi verisinin de aylık bazda %0,8 artış göstermesi öngörülüyor. Öte yandan, ithalat fiyatları verisinin de yıllık bazda %10,2 yükseliş kaydetmesi bekleniyor. İhracat fiyatlarına yönelik olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere Eylül ayı verisi %16,3 artış göstermişti. Euro Bölgesi cephesinde de büyüme verisi izlenecek. 3Ç21 büyüme verisinin çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %2,2 ve %3,7 seviyelerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri izlenecek. İnşaat izinleri verisi Ekim ayı verisinin aylık bazda %2,8 artış kaydetmesi bekleniyor. Konut başlangıçlarına ilişkin piyasa beklentisi de %1,6 artış yönünde bulunuyor. Euro Bölgesi cephesinde de TÜFE verisinin revizyonu izlenecek. Öncü olarak yıllık bazda %3,4 artış kaydeden manşet TÜFE verisinin %4,1 olarak revize edilmesi bekleniyor. Çekirdek verinin de yıllık bazda %2,1 artış olarak teyit edilmesi öngörülüyor. Asya cephesinde Japonya’da dış ticaret dengesi verisi takip edilecek. İhracat ve ithalatların Ekim ayında yıllık bazda sırasıyla %10,5 ve %31,9 artışlar göstermesi ve bu çerçevede dış ticaret dengesinin 609,2 milyar yen seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu